Známe recept na šťastný partnerský vztah. Skládá se z těchto 7 ingrediencí!

tipy na šťastný vztah

Láska, vnitřní spokojenost ve vztahu a naplňující štěstí vás mohou obklopovat každý den, pokud se budete držet těchto následujících tipů a rad. Pojďte k sobě přivábit radost ze života a udržte si pohádkový vztah!

Přečtěte si následující tipy a rady, které jsou nedílnými ingrediencemi spokojeného vztahového koktejlu.

Zdraví vztah tipy

1. Tolerance, komunikace a důvěra

Tyto tři základní ingredience by měly být samozřejmostí každého vztahu, i přesto jsou však často bohužel opomíjeny. A právě to ve většině vztahů způsobuje neshody, hádky a většinou i rozchod. Tolerovat druhého by mělo být naší přirozenou podstatou.

Každý jsme se narodili jako samostatná „jednotka“, každý jsme měli jiné dětství, jiné životní zážitky, radosti i trápení. Proto pokud jste si k sobě našli partnera, který pro vás byl zpočátku ideální, ale nyní na něm hledáte mouchy, zkuste se zamyslet, zda to není úplně zbytečné hledání chyb na druhém. Naopak se snažte na něm najít to dobré a to, čím vyniká před ostatními.

Stejně tak komunikace je neméně důležitá. Mnoho párů ze spokojených a dlouholetých vztahů potvrzuje, že si na sebe oba dokáží najít alespoň chvíli času, kdy si promluví, ať již o vážnějších věcech, ale také o radostech všedních dnů. Pokud vám na druhém něco vadí nebo jste smutní, že něco neudělal tak, jak jste si představovali, neduste to v sobě.

Není nic jednoduššího než mu říci: „Potřebuji si s tebou dnes večer promluvit, uděláš si na mě chvíli času?“. Společně si pak problém vyjasníte, každý k tomu dodáte svůj pohled a věc vyřešíte ke spokojenosti obou. Horší variantou by bylo toto trápení dusit v sobě a následně vybouchnout při sebemenší drobnosti, a způsobit tak úplně zbytečnou hádku.

Stejně tak bez důvěry není spokojeného vztahu. Druhému musíte důvěřovat, jinak nikdy nemůžete dosáhnout naplněné lásky. Pokud máte nějaké pochybnosti, zkuste se na chvíli zamyslet, zda spíš nepramení z vaší vlastní nejistoty.

Pokud si i přesto nejste jistí a nevěříte partnerovi, není nic snazšího než si společně promluvit. Známé rčení „Důvěřuj, ale prověřuj“ neznamená, že budete partnera každý den sledovat a narušovat jeho soukromí na mobilním telefonu. Znamená to, že se v případě nejistoty ubezpečíte, nejlépe právě rozhovorem s partnerem, nikoliv zásahem do jeho osobních věcí.

 

2. Respektujte se, važte si sebe a mějte zájem o druhého

Vážit si druhého a respektovat ho je, řekli bychom, podmínkou vztahu. Pokud cítíte, že si vás partner neváží, a dokonce vás ponižuje, je na čase o takovém vztahu popřemýšlet. Vidíte-li, že vás druhý neustále shazuje, uráží a vyčítá vám každou malou chybku, určitě se nejedná o zdravý vztah. Promluvte si spolu o tom a řekněte mu, co vás trápí. Možná to partner ani nemyslí špatně a jeho poznámky nejsou mířené vážně. Mohl takové chování převzít ze vztahu svých rodičů a považovat jej za běžné, aniž by si uvědomil, že vás tak hluboce zraňuje.

Jak se tedy k tomu druhému chovat, abychom mu dali najevo úctu? Partnera či partnerku chvalte, děkujte mu, obdivujte ho, uznejte jeho kvality. Ale vše s mírou, ať to nepůsobí jako posměšek, ironie nebo ohraná každodenní fráze.

 

3. Hledejte na druhém to hezké a bude to přicházet

U dlouhodobých vztahů máme tendenci zapomínat na to hezké a začínáme vidět pouze chyby toho druhého. Zvyšuje se kritika a začneme se k druhému chovat více neomaleně. Jako kdybychom zapomněli, do koho jsme se zamilovali a proč. A to je opravdu velmi smutné.

Nezapomínejte na to, jak moc máte partnera rádi a připomínejte mu to. Zkuste nesledovat tolik jeho chyby, ale více se soustředit na ty maličkosti, které pro vás s radostí dělá. Neberte jako samozřejmost, když vám ráno připraví dobrou kávu, když vám koupí oblíbenou čokoládu nebo uvaří výbornou večeři. To vše jsou totiž skutečné důkazy vaší lásky, které nesmíte opomíjet!

Když začnete vidět to dobré a přestanete tolik sledovat to špatné, díky pozitivnímu naladění začnou dobré věci samy přicházet častěji. To je dokonce několikanásobně ověřeno dlouholetými vztahy!

 

4. Dopřejte si dostatek osobního prostoru a soukromí

Vztah není vězení a rozhodně neznamená, že od určité doby budou dva dělat vše pouze společně a nehnou se od sebe ani na chvíli. Zdravý vztah znamená, že jste oba stále sám za sebe, ale nyní životem kráčíte bok po boku. Pomáháte si, podporujete se, radujete se vzájemně ze svých úspěchů, ale stále každý sám jako osobnost.

Ženy, nechte partnera zajít si na hokej a dopřejte si zkrášlovací odpoledne v koupelně. Muži, pošlete přítelkyni za kamarádkami na víno a pozvěte si kamaráda, pusťte si fotbalové utkání a udělejte si pohodu doma.

Až se oba opět vrátíte k sobě, budete si mít co vyprávět a společné chvíle vám budou vzácnější. Buďte k sobě tolerantní a pokud vidíte, že druhý potřebuje ponechat více osobního prostoru, dopřejte mu ho, jinak se mu zcela zprotivíte. Když uvidí, že jste chápaví, bude si vás více vážit a příště naopak ustoupí on vám! Takto funguje zdravý vztah.

Tipy na šťastný vztah

5. Věnujte si vzájemně svůj čas

Stejně tak, jako každý z nás potřebuje svůj prostor a své soukromí, potřebujeme také trávit čas společně. Nemusí to být každý den, ale alespoň několikrát týdně bychom si měli vyhradit čas na partnera a věnovat se pouze jemu.

Ať již vyrazíte na dobrou večeři, půjdete si zasportovat nebo strávíte sobotní dopoledne v posteli, to už je jen a pouze na vás. Pokud se však sobě nebudete věnovat a vymýšlet společné aktivity, vztah upadne do stereotypu a přestanete se z něj radovat.

I když spolu již bydlíte, stanovte si alespoň jeden večer v týdnu a jeden den o víkendu, které budou vyhrazeny pouze vám dvěma. Bez domácích prací, dodělávání restů ze zaměstnání nebo řešení rodinných potíží.

 

6. Společné zájmy vás stmelí

Mějte každý svůj koníček, ale také nezapomínejte na společné zájmy. Můžete si občas jít zahrát tenis, společně zaběhat nebo si založit cestovní deníček a pokořovat zajímavé evropské památky. Ať již se jedná o cokoliv, společný zájem – alespoň jeden – je základ spokojeného a dlouhotrvajícího vztahu.

7. Podporujte se v těžkých chvílích

Ačkoliv jsme tuto ingredienci umístili až na konec článku, rozhodně to neznamená, že by byla méně důležitá než ty předchozí. Vzájemná podpora, povzbuzení a tzv. nakopnutí, když je druhému nejhůř, je vaším vztahovým úkolem.

Život se s námi někdy nemazlí a každému z nás občas staví do cesty náročné překážky, které se ve dvou snáze překonávají. Pomozte partnerovi v těžkých chvílích, buďte tu pro něj. Nejen, že to stmelí váš vztah, ale zároveň vás ani on v případě vašich neúspěchů nenechá ve štychu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.