Jak udržet jiskru v dlouhodobém vztahu? Máme 5 tipů!

Dlouhodobý vztah je jako květina. Pokud ji nebudete zalévat, tak uschne, ale když ji přelijete, také jí to neprospívá. Udržet ve vztahu lásku, jiskru a důvěru není vůbec snadné! Vyžaduje to skutečnou dřinu, úsilí a porozumění. Abyste byli oba spokojení, musíte umět komunikovat a dělat kompromisy. Ale současně se nesmí nic přehánět, jinak přijdete o to pomyslné milostné chvění. Jak si tedy udržet nejen lásku, ale také jiskru ve vztahu?

Dlouhodobý vztah je pro oba zamilované požehnáním. Málokomu se dnes podaří udržet si vztah déle než, řekněme, 10 let. A pokud jste zrovna ti, kdo má to štěstí, určitě budete souhlasit, že to není vůbec snadné!

Stojí za tím spousta práce, nejen na vás samotných, ale také na vzájemné komunikaci, důvěře a trpělivosti. A ať je váš vztah jakkoliv krásný, bez pomyslných motýlků v břiše to už není jako na začátku. S tím se samozřejmě počítá, ale to přece ještě neznamená, že v něm už bude navždy chybět jiskra! Tu můžete zažehnout zcela kdykoliv, ať vám je 20 nebo 60 let.

Začněte důvěrou a komunikací

Po mnoha společně sdílených letech již možná zapomínáte na to základní. A tím je důvěra a komunikace. Oba již o tom druhém víte zcela vše. Moc si nepovídáte, protože již z výrazu poznáte, že měl partner špatný den a necháte jej radši o samotě, aby si v klidu odpočinul. To je samozřejmě dobře, ale možná jednomu z vás komunikace chybí, jen si prostě zvykl na to, že už to není jako dříve. Tak to ale přece být nemusí. Záleží pouze na vás, na čem svůj vztah postavíte.

Naučte se znovu komunikovat, povídejte si, vyprávějte, jak bylo v práci, plánujte. Snažte se zpět napojit na partnerovu notu a sdílejte společně své zážitky. Udělejte si na sebe každý večer chvíli času a proberte vše, co vás ten den zaujalo. Pokud vás cokoliv trápí, svěřte se a snažte se najít s partnerem řešení. Obnovte vzájemnou důvěru tím, že budete společně komunikovat a trávit více času spolu.

Buďte sami sebou a požadujte to i po druhém

Ať již jste v jakkoliv dlouhém vztahu, nezapomínejte být stále VY. Každý jsme individualita, osobnost, která má svá přání, touhy a zájmy. Je zcela přirozené, že se v dlouholetém vztahu sobě navzájem přizpůsobíte, ale důležité je i přesto zůstat sám sebou.

Rozhodně byste neměli měnit své názory podle těch partnerových, překračovat určité své meze, omezovat své potřeby kvůli druhému nebo se například přestat věnovat svým zálibám, protože partnerovi se nelíbí.

Pokud máte pocit, že je již pozdě, a svou osobnost jste zcela podřídili vztahu, nic není ztracené. Udělejte si chvilku pro sebe a napište si na papír to, po čem jste toužili, než jste partnera poznali. Kde jste chtěli být, co jste rádi dělali, co vás naplňovalo. Každý se samozřejmě měníme a některé věci nemusel ani ovlivnit partner, ale nyní si můžete udělat takovou jednoduchou „inventuru“ a utřídit si, kdo vlastně jste, co chcete a co naopak ne.

Poté si sedněte společně s partnerem a poproste ho o to samé. Oba si pak navzájem svá skrytá přání řekněte a domluvte se, že odteď budete každý sám sebou, ale zároveň si budete společně napomáhat tyto cíle naplnit. Kráčejte vedle sebe a podporujte se.

 

Dopřejte si čas pro sebe

Ve chvíli, kdy opět fungujete každý sám za sebe, ale i přesto společně, ve vztahu se začíná obnovovat pomyslná jiskra. Tu umocníte tím, že se naučíte trávit více času odděleně od partnera.

Možná máte pocit, že spolu zase tolik nejste, ale mnoho párů má bohužel sklony trávit spolu čas u televize, kdy si vůbec nepovídají a pro jejich vztah tato činnost nemá žádný přínos, a zároveň jsou tak neustále vedle sebe a odpadá určitá vzácnost a touha po druhém.

Naučte se proto být více samostatná/samostatný. Když se partner chce dívat na fotbal, proč nevyrazit s kamarádkou ven na víno? Nebo si můžete jít zaběhat a dělat chvíli něco, co vás bude naplňovat a posilovat vám sebevědomí. Občas vyrazte na víkend bez partnera, dopřejte si výlet s kamarádkou nebo přespěte u rodičů a nechte přítele, ať se na vás může těšit.

 

 

Najděte si společné aktivity, které vás budou spojovat

Vzpomínáte, když jste spolu začali randit a jezdili jste pravidelně na výlety na kolách? Těšili jste se na sebe a kolo pro vás bylo vaší společnou aktivitou, která vás spojovala? A co děláte nyní společně? Uklízíte? Díváte se na televizi? Jedete za tchýní? To je bohužel málo. Potřebujete společnou aktivitu, která ve vás opět probudí hormony štěstí – tedy nějaký pohyb, a bude vám dávat hlubší smysl.

Začněte spolu chodit po horách, cvičte, choďte běhat nebo oprašte zmíněné kolo. Pokud pro vás pohyb není, učte se vařit exotickou kuchyni, zajděte si na rande, vyrazte na wellness víkend. Je důležité, abyste pravidelně dělali nějakou společnou aktivitu, o které se budete moci bavit a na kterou se těšíte. Něco, co vás tzv. spojí před celým světem a nebudete se společně nudit.

Zakažte si trávit každý večer před televizí. Raději vezměte psa, vyrazte na procházku a poté si sedněte do vinárny a dejte si víno. Další večer vyrazte do kina, udělejte si vzájemnou masáž… Možností je spousty.

 

Laškujte s partnerem a flirtujte

Pokud ve vašem vztahu vymizel flirt, neočekávejte, že se do něj navrátí jiskra. Partnera či partnerku musíte svádět, škádlit a občas trochu „pozlobit“. Napište mu nebo jí do práce lechtivou zprávu, ať se může těšit na hezký večer.

Dámy, pořiďte si svůdné spodní prádlo a vyfoťte se pro partnera, uvidíte, že bude z práce pospíchat domů. Pánové, pozvěte svou partnerku na rande a přineste jí malou pozornost. Hýčkejte se navzájem, a neustále udržujte mírné sexuální napětí.

Dopřejte si hezké společné chvíle a nezapomínejte si být občas také vzácní. Jiskra touhy tak mezi vámi bude přeskakovat bez přestání.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.